Metan – narastające zagrożenie dla efektywnej eksploatacji węgla
W dniu 19.02.2013 w godzina 8:30 – 13:00 w głównej jednej z sal wykładowych hotelu Qubus miały miejsce obrady sesji „metanowej”; od lat tak nazywanej przez uczestników Szkoły. Obradom sesji patronował tradycyjnie Zakład Odmetanowania Kopalń „ZOK” sp. z o.o. z Jastrzębia, którego pracownicy byli też autorami lub współautorami kilku referatów. W sesji wygłoszono 15 referatów, z czego większość traktowała metan nie jedynie jako bezpośrednie zagrożenie dla bezpiecznej pracy ale jako czynnik destrukcyjnie wpływający na obniżenie wyników efektywnej eksploatacji węgla.
Wprowadzenia do obrad dokonał prof. Nikodem Szlązak z Akademii Górniczo-Hutniczej, który wraz z Wiceprezesem JSW S.A. dr. inż. Andrzejem Torem i dr. inż. Markiem Szarafińskim z Kompanii Węglowej SA poprowadził też dalszą część obrad sesji. Istotne głosy w sesji padały zarówno ze strony autorów z kopalń JSW, KW i KHW jak i ze strony pracowników ZOK zajmujących się na co dzień problemami związanymi z metanem z pokładów węgla w naszych kopalniach.
Nie zabrakło też ogólnego spojrzenia na kwestię zagrożenia metanowego w polskim górnictwie na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, jak i prognozy rozwoju tego zagrożenia w przyszłości, o czym traktował referat autorów z ITI EMAG (Adam Mirek) i z Wyższego Urzędu Górniczego (Dariusz Katan).
Konkluzją obrad tej sesji może być wypowiedź inż. Ireneusza Staneckiego z KW SA, który stwierdził, że albo zdołamy skorzystać z doświadczeń górnictwa światowego i implementować do naszych warunków nowe technologie odmetanowania (drążenie otworów wstępnych i wyprzedzających efektywnie odmetanowujących ściany), co sprawi że pozostaniemy konkurencyjni na rynku węgla albo zatrzymamy się z obecną technologią na pewnej głębokości, nie mogąc przekroczyć granic bezpiecznej pracy na dole. Polski węgiel nie oddaje węgla w taki sposób jak węgiel np. australijski więc trzeba bezwzględnie sięgać po nowe technologie z zakresu szczelinowania (zatłaczanie CO2, hydro szczelinowanie i metody dynamiczne).
Program sesji nie poruszył oczywiście wszystkich problemów, z jakimi borykają się polskie kopalnie w swej codziennej pracy i jednym z wniosków nasuwających się po wysłuchaniu wszystkich wystąpień jest propozycja kontynuacji problematyki metanowej w przyszłym roku, podczas obrad XXIII Szkoły Eksploatacji Podziemnej.
21-03-2013 12:07