Najlepsi z najlepszych, czyli Gala Konkursowa XXI Szkoły Eksploatacji Podziemnej część 1

Najlepsi z najlepszych, czyli Gala  Konkursowa XXI Szkoły Eksploatacji  Podziemnej część 1

Gala Konkursowa XXI edycji Szkoły Eksploatacji Podziemnej odbyła się tradycyjnie w teatrze im. Juliusza Słowackiego. W trakcie wieczoru konkursowego wręczono nagrody w czterech kategoriach: Kopalnia Roku, Bezpieczna Kopalnia, Górniczy Sukces Roku oraz Turniej Wiedzy Górniczej dla studentów uczelni o profilu górniczym.

Konkurs „Kopalnia Roku” :
Tradycje konkursu „Kopalnia Roku” sięgają roku 1999, kiedy po raz pierwszy podjęto próbę wyłonienia najlepszej w Polsce kopalni węgla kamiennego. Od początku konkurs ten uznawany jest w środowisku górniczym za bardzo prestiżowy.
Podstawowymi kryteriami Konkursu były następujące wskaźniki:
• jednostkowy koszt produkcji węgla — zł/Mg;
• średnie dzienne wydobycie ze ściany — Mg/ścianę i dobę;
• wskaźnik natężenia robót przygotowawczych — m/1000 Mg;
• wydajność ogólna, Mg węgla handlowego/pdn.

Laureatami Konkursu w kategorii „najlepsza w roku 2011” zostały:
I miejsce – KWK BUDRYK
II miejsce – KWK ZIEMOWIT
III miejsce – KWK BOLESŁAW ŚMIAŁY
Laureatami Konkursu w kategorii „największy postęp w roku 2011”
zostały:
I miejsce – KWK BRZESZCZE
II miejsce – KWK WIECZOREK
III miejsce ex aequo – KWK HALEMBA-WIREK i KWK BUDRYK

Konkurs „Bezpieczna Kopalnia” :
Już po raz 17. rozstrzygnięto Konkurs „Bezpieczna Kopalnia”.
Głównymi kryteriami, jakimi kierowano się przy wyborze najlepszych kopalń były:
• brak wypadków śmiertelnych i ciężkich w ostatnich trzech latach,
• liczba wypadków lekkich w kopalniach bez wypadków śmiertelnych i ciężkich,
• liczba kolejnych dni bez wypadku w roku konkursu,
• występujące zagrożenia naturalne wg stopni, kategorii i klas,
• liczba załogi (w tym zatrudnienie pod ziemią),
• wielkość wydobycia.

Laureatami konkursu Bezpieczna Kopalnia w roku 2011, w kategorii „kopalnie węgla kamiennego” zostały:
I miejsce – KWK POKÓJ
II miejsce ex aequo – KWK BOLESŁAW ŚMIAŁY i ZG PIEKARY
III miejsce ex aequo – KWK KAZIMIERZ JULIUSZ i ZG SILTECH Sp. z o.o.

Konkurs „Górniczy Sukces Roku” :
Po raz trzeci wybrano laureatów Konkursu  „Górniczy Sukces Roku”.
Konkurs rozstrzygany jest w trzech kategoriach:
1. Innowacyjność, za zastosowanie w górnictwie:
• produktu (np. urządzenia, materiały),
• technologii lub
• rozwiązania organizacyjnego albo informatycznego o cechach nowatorskich i sprawdzonej skuteczności.
2. Ekologia, za inicjatywę i działania, które w sposób znaczący ograniczyły negatywny wpływ działalności górniczej na środowisko.
3. Osobowość, za działalność o szczególnym znaczeniu dla polskiego górnictwa.

Laureatami w kategorii „Innowacyjność” zostały ex aequo:
1. KOPEX S.A. za zmechanizowany kompleks ścianowy dla ścian o wysokości do 5,3 m.
2. FAMUR S.A. za system wydobywczy do niskich pokładów węgla FL 12/18.

Wyróżnienie w kategorii „Innowacyjność”:
1. ELEKTROMETAL S.A. za zespół kompensacji mocy biernej HMC-KMB-600.
2. EMAG za opracowanie innowacyjnego systemu WLSS do wspomagania logistyki dla transportu dołowego do zastosowania w podziemiach kopalń różnego typu.
3. Główny Instytut Górnictwa za przyrząd do pomiaru skrawalności

Laureatem w kategorii „Ekologia” została Kompania Węglowa S.A. za poprawę systemu gospodarki wodnej w KW SA.

W kategorii „Osobowość” laureatem został Jarosław ZAGÓROWSKI, Prezes Zarządu JSW SA, za działania na rzecz budowy wiodącej w Europie, giełdowej Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

VII Turniej Wiedzy Górniczej :
Podczas XXI Szkoły Eksploatacji Podziemnej zorganizowany został VII Turniej Wiedzy Górniczej, kierowany do studentów kierunków górniczych IV i V roku z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Śląskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

W 2012 roku w turniejowe szranki stanęło w sumie 13 najlepszych studentów a zmagania miały bardzo emocjonujący przebieg. Po pierwszej pisemnej części do 2 rundy zakwalifikowało się 7 zawodników (po 2 z Politechniki Wrocławskiej i z Politechniki Śląskiej oraz 3 osoby z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie) z największą liczbą zdobytych punktów. Wśród tej siódemki znalazły się aż trzy Panie. Po emocjonującej walce zarządzono dogrywkę, która przyniosła ostateczne rozwiązanie. Najlepsi w 2012 roku okazali się studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pierwszy raz w historii turnieju zdarzyło się, że wśród najlepszych znalazły się kobiety. Pierwsze miejsce w turniejowych zmaganiach zajął Dariusz Kijanka, a kolejne lokaty przypadły reprezentantkom płci pięknej: Aleksandrze Klozie i Dorocie Jeziorowskiej – wszyscy z AGH.

24-10-2012 15:49