Sesja plenarna – Górnictwo wobec kryzysu

Sesja plenarna – Górnictwo wobec kryzysu

Szkoła Eksploatacji Podziemnej jest aktualnie najbardziej liczącą się konferencją w górnictwie polskim. Od lat jej Komitet Organizacyjny stara się moderować dyskusję na temat najbardziej aktualnych wyzwań stojących przed branżą. W związku z postępującym spowolnieniem gospodarczym tematem przewodnim rozpoczynającej XXII Szkołę sesji plenarnej było hasło: „Górnictwo wobec kryzysu”. Do wystąpienia zostali zaproszeni przedstawiciele najważniejszych spółek i instytucji, których treścią działania jest górnictwo lub współpraca z nim. Słowo „kryzys” przewijało się przez wszystkie wypowiedzi, jednak – co najważniejsze – prelegenci nie przejawiali jednak oznak desperacji czy kontestacji trudnej sytuacji branży, lecz usiłowali pokazać, że postępujące spowolnienie gospodarcze może być okresem mobilizującym zarówno dla zarządów przedsiębiorstw, jak i ich załóg, w którym można skuteczniej realizować procesy restrukturyzacyjne i modernizacyjne.

W obecności rekordowo licznej publiczności sesję otworzył i poprowadził profesor Józef Dubiński z Głównego Instytutu Górnictwa.

W pierwszym wystąpieniu Joanna Strzelec-Łobodzińska z Kompanii Węglowej podkreśliła, że jej spółka wyrosła z kryzysu i że program antykryzysowy zakładający racjonalizację kosztów i dostosowanie poziomu produkcji do potrzeb rynku jest realizowany od września 2011 roku. Według relacji pani prezes Kompania Węglowa (po 11 miesiącach 2012 roku) była firmą produkującą o 6,5 proc. taniej niż górnictwo ogółem, stając się tym samym najtańszym producentem węgla na Górnym Śląsku. Reprezentantka Kompanii stwierdziła, iż receptę na dalszy rozwój, dalszą obniżkę kosztów i zagospodarowanie nadwyżek produkowanego węgla stanowią plany dwóch kluczowych inwestycji: budowy elektrowni węglowej w Woli oraz budowy własnej kopalni w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.

W kolejnym wystąpieniu dr hab. inż. Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź SA zreferował, w jaki sposób z sytuacją kryzysową radzi sobie firma globalna. Prezes Wirth podał do wiadomości, że przejęcie Quadra FAX. oraz zakup złóż w Ameryce, pozwoliły spółce nie tylko na rozwój bazy zasobowej lecz również na poprawę efektywności i dywersyfikację źródeł przychodu.

Albert Kępka, wiceprezes TAURON Wytwarzanie, Dyrektor ds. Rozwoju i Inwestycji, zobrazował z kolei pogląd dużej spółki energetycznej na współpracę z górnictwem w obliczu kryzysu. Referent przedstawił możliwości współdziałania energetyki z branżą wydobywczą węgla w dobie spowolnienia gospodarczego i ofertę swej spółki.

W wystąpieniu charakteryzującym sytuację w górnictwie cynku i ołowiu prezes Bogusław Ochab zrelacjonował działania antykryzysowe podejmowane w ZGH Bolesław, w tym przedsięwzięcia mające na celu obudowę bazy zasobowej (inwestycje w Czarnogórze). Mówca podkreślił, że doba kryzysu może być dobrym czasem na przeprowadzanie podobnych akwizycji.

Analizę aktualnej kondycji Jastrzębskiej Spółki Węglowej w relacji do sytuacji kryzysowej z roku 2009 przedstawił wiceprezes dr inż. Andrzej Tor. Prelegent zaprezentował wachlarz działań zaradczych podejmowanych w przedsiębiorstwie i widoki na przyszłość, konkludując, że obecna koniunktura stanowi dla spółki zarówno zagrożenie, jak i szansę.

Pod koniec pierwszej części sesji dr inż. Piotr Litwa, prezes WUG, otworzył wystawę fotograficzną pt. „Górnictwo z zasadami”, będącą rezultatem konkursu organizowanego przez WUG i Fundację Bezpieczne Górnictwo im. W. Cybulskiego.

W części drugiej sesji plenarnej teoretyczne przedstawienie sposobu zarządzania sytuacją kryzysową przedstawili Jacek Korski, doradca zarządu Famur SA oraz dr hab. inż. Andrzej Najgebauer z Wojskowej Akademii Technicznej. Profesor Najgebauer zaprezentował ponadto możliwości wykorzystania w kopalniach informatycznych systemów zarządzania kryzysowego; zasugerował, by te procesy wspomóc poprzez wprowadzenie gier kierowniczych na wysokim poziomie. Dr inż. Urszula Ozga-Blaschke oraz dr inż. Urszula Lorenz z IGSMiE PAN przedstawiły wszechstronną analizę sytuacji na światowym rynku węgla kamiennego.

Rafał Czechowski, dyrektor w firmy IMAGO PR, pokazał sposób kształtowania wyobrażeń przez rzeczywistość na przykładzie relacjonowania zdarzeń przez strony konfliktu strajku w kopalni Budryk SA.

Po zakończeniu sesji odbyła promocja firmy Elektrometal SA z okazji jej 65-lecia połączona z koncertem muzycznym zespołu Plateau pt.: „Projekt Grechuta”, z gościnnym udziałem Marka Jackowskiego.

– Sesja plenarna jest jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym wydarzeniem konferencji. Otrzymają tu państwo wiedzę o kluczowych problemach dzisiejszego górnictwa – słowa, którymi przywitał słuchaczy prof. Józef Dubiński, prowadzący pierwszą część sesji, okazały się jak najbardziej trafne.

21-03-2013 11:34

Partnerzy: