Warsztaty „Modelowanie i harmonogramowanie w nowoczesnym przedsiębiorstwie górniczym”

Warsztaty „Modelowanie i harmonogramowanie w nowoczesnym przedsiębiorstwie górniczym”

Warsztaty „Modelowanie i harmonogramowanie w nowoczesnym przedsiębiorstwie górniczym”

XXII Szkoła Eksploatacji Podziemnej, 19-21.02.2013

Wieloletnie działania Szkoły Eksploatacji Podziemnej związane z promowaniem idei informatyzacji górnictwa doprowadziły do nawiązania współpracy z największymi światowymi producentami oprogramowania dedykowanego dla naszej branży. Jej efekty to między innymi ich aktywne uczestnictwo w obradach Szkoły, a w trakcie tegorocznej edycji również organizacja specjalnych warsztatów poświęconych oprogramowaniu górniczemu.

Nowatorskie w formie zajęcia były prowadzone przez specjalistów w dziedzinie górnictwa i geologii zatrudnionych przez największych producentów oprogramowania górniczego, m.in. z Wielkiej Brytanii (Maptek) i Stanów Zjednoczonych (Carlson Software). Celem zajęć było pokazanie możliwości i korzyści z wykorzystywania nowoczesnych narzędzi informatycznych w codziennej pracy służby geologicznej i górniczej na kopalni. Warsztatowa forma zajęć gwarantowała, że uczestnicy mogli aktywnie partycypować w prowadzonym szkoleniu, śledząc i odtwarzając czynności prowadzącego na sprzęcie z zainstalowanym oprogramowaniem.

W czasie pierwszego z zaplanowanych warsztatów, firmę Carlson Software oraz jej najważniejsze produkty zaprezentował Tomas Blaha z Czech, przedstawiciel firmy na Europę Środkową i Wschodnią. Natomiast w trakcie prawie czterogodzinnej prezentacji prowadzonej przez Granta Wenkera z USA, uczestnicy Szkoły mogli w praktyce (przy komputerach) zapoznać się z funkcjonalnością pakietu programów bazujących na silniku AutoCAD, ale dedykowanych dla górnictwa.  Wśród omówionych zagadnień znajdowały się m.in.:

 • Opis modułów i funkcjonalności oprogramowania Carlson Mining
 • Importowanie otworów geologicznych
 • Obliczanie objętości
 • Budowa modelu złoża
 • Projektowanie kopalń podziemnych, edycja projektów
 • Harmonogramowanie produkcji, modyfikacja harmonogramów
 • Raportowanie wyników harmonogramu
 • Wykorzystywanie danych jakościowych złoża

W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele LW „Bogdanka” S.A. oraz Południowego Koncernu Węglowego S.A., a także studenci AGH i współpracownicy Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN.

Jako wstęp do kolejnego dnia warsztatów, Mark McGarry krótko przedstawił firmę Maptek jako międzynarodową organizację dostarczającą produkty i usługi dla przemysłu górniczego na całym świecie. Maptek to producent i dystrybutor szeregu programów związanych z górnictwem, ale także specjalistycznych skanerów laserowych. Firma dostrzega duży potencjał w polskim rynku oprogramowania górniczego. Ponadto planuje wkrótce wprowadzić na rynek najnowszy model swojego skanera – Maptek 8200, który będzie przeznaczony specjalnie do pracy w środowisku kopalń podziemnych.

Firma zapoznała uczestników ze swoją ofertą w zakresie nie tylko swojego sztandarowego produktu – programu Vulcan (prezentacji dokonali Gary Buchanan i Carles Xandri), ale też z innymi narzędziami przydatnymi dla mierniczych górniczych. Graeme Cowie zaprezentował program I-Site służący do trójwymiarowego skanowania wyrobisk i tworzenia ich realistycznych modeli, natomiast Callum Dowds – program Eureka gromadzący dane z rozpoznania złoża otrzymywane dzięki wierceniom, jak i metodom geofizycznym.

Omawiane zagadnienia związane z programem Vulcan obejmowały m.in.:

 • Narzędzia CAD
 • Modelowanie brył i powierzchni
 • Wprowadzanie danych geologicznych
 • Statystyka i geostatystyka w modelowaniu złoża
 • Projektowanie kopalń podziemnych
 • Obliczanie zasobów
 • Harmonogramowanie produkcji

W czwartek, 21 lutego 2013 zorganizowane zostały dodatkowe indywidualne konsultacje dla uczestników warsztatów, podczas których przedstawiciele KGHM Polska Miedź S.A. i Południowego Koncernu Węglowego S.A. mogli zapoznać z funkcjami i potencjalnym sposobem wykorzystania programu Vulcan w swojej pracy. W czasie tej sesji uczestnicy wykazali się szczególnie dużą aktywnością, zadając wiele wnikliwych pytań dotyczących możliwości praktycznego wykorzystania prezentowanych produktów w modelowaniu złóż węgla kamiennego i miedzi, a także w harmonogramowaniu eksploatacji górniczej prowadzonej systemem ścianowym i komorowo-filarowym.

Wszyscy uczestnicy Warsztatów „Modelowanie i harmonogramowanie w nowoczesnym przedsiębiorstwie górniczym” otrzymali od Szkoły Eksploatacji Podziemnej pamiątkowe dyplomy, potwierdzające ich uczestnictwo w tym wydarzeniu.

Zagraniczni goście, z których większość była w Polsce po raz pierwszy, wieczorami mieli okazję zobaczyć pięknie oświetlony Rynek i zakosztować nocnego życia Krakowa. Ze względu na sukces organizacyjny i dużą dawkę merytorycznej wiedzy przekazanej uczestnikom, planuje się, że na XXIII Szkole Eksploatacji Podziemnej odbędzie się kolejna edycja warsztatów.

Uczestnicy warsztatu „Modelowanie i harmonogramowanie w nowoczesnym przedsiębiorstwie górniczym”

21-03-2013 14:50

Partnerzy: